Záhadné guľôčky na Marsu

10.02.2004

 

< Späť --     Úvodná stránka      -- Ďalší >Záhadné guľôčky na Marsu
Poďakovanie: Mars Exploration Rover Mission, JPL, USGS, NASA


Čo sú tie drobunké guľôčky na Marsu? Mars Opportunity rover (MOR) odfotil niekoľko neobvyklých guľovitých uzlín na Marsu. Tieto guľôčky sú často akoby zasadené do väčších skál, odkrytých s pôdy, avšak ktoré sú viac šedé. Na výrezu obrázku je dobre vidieť jednu takú guľôčku zachytenú v skale pomenovanej Stone Mountain, ktorú Opprotunity navštívil pri svojej ceste vo vnútri malého krátera, kde pristál.
Opportunity bude teraz nasmerované vpravo hore, aby si útvar mohol lepšie prezrieť. Výrez obrázku predstavuje v priemere len 3 centimetre. Skala svoje meno dostala skôr pre svoj tvar, než pre svoj veľkosť.
Vedci sa momentálne dohadujú o pôvodu malých guľôčok. Jeden z prevládajúcich názorov je, že korálky vznikli pri dopade meteoritu, alebo vulkanickej činnosti, keď sa roztavili do tvaru kvapôčok a potom zamrzli vo vzduchu. Podľa inej hypotézy sa jedná o konkrécie, tvrdý kameň, ktorý sa kumuloval okolo centrálneho jadra.
Opportunity bude v nasledujúce dni pracovať na rozriešení tejto záhady, ako aj iných.

S poďakovaním:
NASA/JPL/MSSS, MERM, JPL, USGS, NASA

Ako sme už referovali predtým, prebieha pátranie po roveroch (Spirit, Opporotunity) z vesmíru, nakoľko v širších súvislostiach je dobré poznať geologické okolie miest, kde rovery skúmajú povrch Marsu (z iných príčin sa pátra po stratenej sonde Beagle 2). V tomto mesiaci satelit Mars global Surveyor priniesol dva obrázky pomocou svojej kamery Mars Orbiter Camer, ktoré zachytávajú pristávacie miesto Opportunity. Opportunity pristál v kráteri s priemerom okolo 20 metrov. Prvý obrázok (horný obrázok vľavo) bol získaný 1-ho februára 2004 s rozlíšením okolo 1,5 metra na pixel. Druhý obrázok (dvojica obrázkov v strede) má rozlíšenie okolo 50 centimetrov na pixel a bol zhotovený o päť dní neskôr (6-ho februára).
Pri zhotovení prvého obrázku rover už opustil pristávaciu rampu. Obrázok ukazuje tiež niektoré iné detaily súvisiace s pristávaním sondy. Kúsok od stredu je miesto prvého dotyku sondy zabaleného do aerbagu s povrchom Marsu. V tomto okamihu brzdiace rakety sa automaticky zapli. Úlohou brzdiacich rakiet bolo nie len spomaliť pád sondy, ale tiež zastaviť jeho bočný pohyb. Pokiaľ by sa sonda v aerbagu kotúľala s príliš veľkou rýchlosťou, hrozilo by roztrhnutie vakov a následne poškodenie sondy od nárazov. Rakety rozfúkli povrch Marsu a práve toto porušenie pôdy sa dá na obrázku pozorovať.

Potom, čo sonda bola upustená, zadný pancier s padákmi bol unášaný vetrom západným smerom. Nakoľko tepelný štát sa odhodil ešte pred zapnutím rakiet, ten dopadol juhozápadne od miesta prvého dotyku. Samotná sonda chránená aerbagom, skončila svoje poskakovanie v spomínanom kráteri s priemerom 20 metrov, pôdu ktorého rover skúma už druhý týždeň.
Pristávacie miesto v okamihu zhotovenia obrázkov bolo osvetlené z juhozápadu (zo smeru vľavo dole). Všimnite si, kráter, v ktorom Opportunity pristál, ako aj kráter vpravo od stredu obrázku majú svetlejšie prúžky na svojom povrchu, ktoré pochádzajú od vetrov a ukazuje, že vietor najčastejšie vanie severovýchodným smerom (vrch obrázku je orientovaný na sever).

Posledný z obrázkov (dolný) ukazuje detail s kráterom a padákovým systémom z pohľadu Mars Global Surveyor (čierno biela časť), kombinovaný s pohľadom Opportunity (digitálne osvetlený obrázok so zvýšeným kontrastom), ktorý sa dostáva ku kraju kráteru.


-AT-


< Späť --     Úvodná stránka      -- Ďalší >