Fyzikálna olympiáda 2015

Dejiskom 56. ročníka Celoštátneho kola Fyzikálnej olympiády boli v dňoch 12. – 15. marca 2015 Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre a Atómové elektrárne Mochovce. Do celoštátneho kola postúpili mladí fyzici, študenti stredných škôl, ktorí úspešne zvládli domáce a krajské kolo Fyzikálnej olympiády. Súťaže sa zúčastnilo 29 študentov, z toho dve dievčatá.
Prvá časť súťaže prebiehala v piatok (13. marca) v ENERGOLANDE Mochovce, kde súťažiaci riešili štyri teoretické úlohy z rôznych oblastí fyziky. Jedna z úloh sa týkala procesov prebiehajúcich v atómovej elektrárni. Po riešení úloh boli účastníci na exkurzii po atómovej elektrárni, dostali sa do simulátora blokovej dozorne a strojovne. Po exkurzii nasledovala beseda s riaditeľom Atómových elektrární Mochovce Ing. Jordanom Mandalovom, ktorý mal za úlohu odpovedať na množstvo zaujímavých a aj náročných otázok od nádejných budúcich fyzikov.
Druhá časť súťaže prebehla v sobotu (14. marca) v priestoroch Katedry fyziky Fakulty prírodných vied Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, kde súťažiaci riešili experimentálnu úlohu týkajúcu sa veľmi aktuálnej témy súvisiacej s LED diódami. Rok 2015 bol vyhlásený za Medzinárodný rok svetla, a preto aj prostredníctvom tejto úlohy sa chceli organizátori zapojiť do iniciatívy zvýšiť povedomie o dôležitosti a potrebe svetla. Poobede bola pre súťažiacich pripravená veľmi zaujímavá prednáška doc. RNDr. Františka Kundracika, CSc., ktorý pútavou formou porozprával o fujarách, píšťalách a fyzike. Vo večerných hodinách si pre nich pripravili oddychové hudobné vystúpenie študenti Ivanna Bagová a Erik Michálek z Katedry hudby Pedagogickej fakulty UKF v Nitre.
Slávnostné vyhlásenie výsledkov a odovzdanie cien sa uskutočnilo v nedeľu (15. marca) v hoteli Agroinštitút  v Nitre. Najúspešnejších 10 súťažiacich bolo vyhlásených za víťazov. Tí sa ďalej zúčastnia týždňového výberového sústredenia, počas ktorého sa z nich vyberie päť študentov, ktorí budú reprezentovať Slovensko na Medzinárodnej Fyzikálnej olympiáde v Bombaji v Indii.
Záverečné poradie prvých troch najúspešnejších riešiteľov celoštátneho kola bolo:

1. Filip Ayazi, Gymnázium Ľ. Štúra, Trenčín
  2. Dávid Bugár, Gymnázium H. Selyeho s VJM, Komárno
  3. Martin Gažo, ŠpMND Skalická, Bratislava

Fyzikálna olympiáda má už 56-ročnú tradíciu. Za tento čas vychovala množstvo úspešných vedcov pracujúcich po celom svete. Prostredníctvom fyzikálnej olympiády sa študenti môžu naučiť viac z fyziky, spoznať nových ľudí a tí najúspešnejší aj precestovať svet. Uvidia fyziku z iného pohľadu ako ju vidia     v škole a získajú skúsenosti, ktoré im pomôžu ďalej sa uplatniť na vysokej škole a v živote.
Organizátormi tohto ročníka Celoštátneho kola Fyzikálnej olympiády boli Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre, Slovenské elektrárne, IUVENTA Bratislava a Slovenská komisia Fyzikálnej olympiády.