Nekrológ

Prof. RNDr. Arpád Kecskés, CSc. (18.3.1940 - 19.10.2015)

Prof. RNDr. Arpád Kecskés, CSc. sa narodil 18. marca 1940 v Leviciach, detstvo prežil v Mýtnych Ludanoch. Po maturite sa prihlásil na Vysokú školu pedagogickú v Bratislave, kde vyštudoval aprobáciu fyzika – matematika. Štúdium ukončil v roku 1961 štátnou záverečnou skúškou s vyznamenaním.
Na Katedru fyziky Fakulty prírodných vied Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre nastúpil 21. augusta 1961. Tu pracoval ako asistent, neskôr ako odborný asistent a od 1. mája 1980 ako docent.
V rokoch 1971 – 1974 študoval externú vedeckú ašpirantúru v Maďarskej republike, kde 24. júla 1974 na MAV v Budapešti úspešne obhájil kandidátsku dizertačnú prácu na tému „Niektoré problémy meracej techniky hmotnostno-spektrálnej izotopovej analýzy a jej použitie na vyšetrovanie genézy CO2 na Slovensku“.
V roku 1975 získal akademický titul RNDr. na Univerzite Eötvösa Loránda v Budapešti.
Dňa 5. februára 2002 predniesol prednášku na tému „Atómová a jadrová fyzika vo výučbe“ a 7. novembra 2002 z rúk prezidenta dostal menovací dekrét za profesora fyziky.

Práca nitrianskej pobočky JSMF – vedeckej spoločnosti SAV bola úzko spojená s prof. Kecskésom. Od roku 1972 vykonával funkciu tajomníka a hospodára tejto pobočky. Jeho práca v JSMF bola spojená aj s členstvom ÚV JSMF a Predsedníctva ÚV JSMF, kde zastával funkciu predsedu. Posledné tri zjazdy ÚV JSMF sa konali v Nitre, ktoré prevažne organizoval prof. Kecscés.

Rovnako sa podieľal na organizovaní rôznych vedeckých konferencií, najmä však konferencií, ktoré pozná široká odborná verejnosť doma i v zahraničí pod názvom DIDFYZ.

Na katedre fyziky dlhé roky zastával funkciu tajomníka, neskôr zástupcu vedúceho. Od roku 1990 do júla 1999 zastával funkciu vedúceho katedry. Od júla 1999 do marca 2003 bol prodekanom pre pedagogickú činnosť a vzdelávanie národnostných menšín Fakulty prírodných vied Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Od apríla 2003 do augusta 2007 sa vrátil na katedru ako vedúci katedry. Od septembra 2007 pôsobil na katedre ako profesor.

Je veľkým šťastím a cťou každému, kto spolupracoval s vynikajúcim človekom, rozhľadeným vedcom a pedagógom, ktorý mal rád študentov.
Prof. RNDr. Arpád Kecskés, CSc. bol vo fyzikálnej i matematickej obci uznávanou vedecko-pedagogickou osobnosťou.

Posledná rozlúčka sa uskutoční 22. októbra 2015 o 13:00 hod. v Nitre na Cintoríne sv. Cyrila a Metoda, Cabajská cesta.