12th International Masterclasses 2016

International Masterclasses sú organizované Technickou univerzitou v Drážďanoch a QuarkNetom, v úzkej spolupráci s International Particle Physics Outreach Group (IPPOG). IPPOG je skupina zástupcov členských krajín CERN, ktorí sa venujú popularizácii časticovej fyziky. Cieľom skupiny je priblížiť časticovú fyziku verejnosti.
Masterclasses otvára stredoškolákom brány do špičkovej vedy. Stredoškoláci z celého sveta si počas celodenného programu vyskúšajú život časticového fyzika. Pracovať budú s dátami z experimentov na Veľkom hadrónovom urýchľovači v CERNe pod vedením profesionálnych fyzikov.

Katedra fyziky Fakulty prírodných vied Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre v spolupráci so Žilinskou univerzitou, Univerzitou Mateja Bela v Banskej Bystrici a občianskym združením Viac ako učenie organizujú medzinárodné podujatie pre mladých nadšencov časticovej fyziky – Masterclasses.

Katedra fyziky FPV UKF v Nitre sa zúčastní Masterclasses 18. februára 2016, kde máme možnosť zapojiť 20 žiakov stredných škôl. Žiaci budú mať možnosť v priebehu dňa vypočuť si dve zaujímavé prednášky.

Program:

9:00

9:30

Štandardný model fyziky elementárnych častíc, prednáška Boris Tomášik

10:30

Prestávka

10:45

Experimentálne metódy vo fyzike elementárnych častíc, prednáška Matej Melo

11:45

Prestávka na obed

13:00

Rekonštrukcia bozónu W a analýza štruktúry protónu v experimente ATLAS,  praktická časť