Nekrológ

Prof. RNDr. Vladimír Majerník, DrSc. (6.6.1934 - 5.2.2017)

Zastihla nás smutná správa – v Bratislave (5. februára 2017) zomrel Prof. Majerník, náš prvý profesor na Katedre fyziky UKF v Nitre.

Profesor Majerník sa narodil 6.6.1934 v Dolnej Strede (okr. Galanta) v roľníckej rodine. Po maturite na gymnáziu v Galante študoval špecializáciu „teoretická atómová fyzika“ na Fridrich Schiller Universität v Jene, promoval v roku 1959. Zamestnal sa na fyzikálnom ústave SAV v Bratislave, kde pôsobil do roku 1973. Zaoberal sa akustikou, na tému „relácia neurčitosti v akustike“ napísal dizertačnú prácu a získal titul CSc. (teraz PhD.).

Od roku 1973 pôsobil na našej katedre. Prednášal teoretické predmety. Prof. Majerník, vtedy ešte docent, sa stal školiteľom doc. I. Štubňovi v doktorandskom štúdiu. S Prof. Majerníkom sa dalo rozprávať o všetkom – bol výnimočne sčítaný, mal záujem o množstvo vecí od fyziky cez politiku, umenie po cestovanie. I keď nebol oficiálnym školiteľom prof. L. Vozára a doc. J. Gembaroviča (J.G. odišiel z našej katedry v roku 1999), bol ich konzultantom. Práve zo spolupráce tejto trojice vznikli prvé publikácie v kvalitných vedeckých zahraničných časopisoch z experimentálnych výsledkov získaných na našej katedre.

Celoživotnou láskou Prof. Majerníka bola hudba. V mladosti hrával na trúbke, neskôr sa vedecky zaoberal súvislosťou hudby a matematiky, prednášal fyzikálne a matematické základy hudby na VŠMU v Bratislave, s Prof. Rajčanom bol iniciátorom seminárov Hudba a matematika.

Prof. Majerník sa stal docentom v roku 1977 a najvyššiu vedeckú hodnosť DrSc. získal v roku 1979 na Českom vysokom učení technickom v Prahe. Profesúru získal inauguráciou na Komenského univerzite v Bratislave v roku 1982.

Po prevrate, v roku 1990, prof. Majerník odišiel z našej katedry a začal pracovať na Katedre teoretickej fyziky Univerzity Palackého v Olomouci, tiež na Fyzikálnom ústave SAV, i na Matematickom ústave SAV. V SAV zotrval až do odchodu do dôchodku.

Vedecký záber Prof. Majerníka bol široký. Publikoval okolo 200 vedeckých prác, z toho v databáze Scopus má 78 položiek, takmer všetky sú teoretické práce. Spočiatku to boli témy z akustiky. Potom z gravitačného poľa, ku ktorému sa priebežne vracal až do konca činnej kariéry, aj jeho posledná práca je na túto tému. Medzi jeho článkami nachádzame aj práce z problematiky štatistickej fyziky, termofyziky, biofyziky a fyziky tuhých látok. Posledný záznam v databáze Scopus je z roku 2015, keď mal Prof. Majerník 80 rokov.