Nekrológ

prof. Ing. Rudolf Durný, DrSc. (17.9.1950 - 26.2.2017)

Zastihla nás smutná správa – dňa 26. februára 2017 zomrel v Bratislave prof. Ing. Rudolf Durný, DrSc.

Vysokoškolské štúdium absolvoval na Elektrotechnickej fakulte SVŠT v roku 1974 v odbore Elektrotechnológia, špecializácia Fyzika tuhých látok. Internú ašpirantúru v odbore Fyzika kondenzovaných látok a akustika ukončil v roku 1978 a nastúpil ako asistent na Katedru fyziky EF SVŠT. V roku 1983 bol vymenovaný za docenta a v roku 1993 za profesora. Na SVŠT vykonával viaceré funkcie – bol napr. predsedom Rady mladých vedeckých pracovníkov SVŠT a vedúcim Katedry fyziky EF STU.

Patril k významným odborníkom v oblasti fyziky tuhých látok a materiálových vied. V databáze SCOPUS má evidovaných 48 odborných publikácií, na ktoré má nekoľko stoviek citácií. Mal viaceré pozvané prednášky na významných zahraničných vedeckých konferenciách. Riešil národné a medzinárodné vedecké projekty. Bol členom redakčnej rady významného medzinárodného vedeckého časopisu International Journal of Applied Electromagnetism and Mechanics. Tiež bol členom vedeckej rady FEI STU a ElÚ SAV v Bratislave, a členom Národného komitétu pre čistú a aplikovanú fyziku. Jeho meno sa nachádza aj v Encyclopaedia Beliana, v ktorej sa uvádza, že v roku 1987 objavil nerezonančnú absorpciu mikrovĺn vo vysokoteplotných supravodičoch a v roku 1997 experimentálne dokázal existenciu defektných stavov s negatívnou korelačnou energiou v chalkogénnych sklách.

Na katedre fyziky UKF v Nitre pôsobil od jari 2013 do leta 2016.

Posledná rozlúčka sa uskutoční v pondelok 6. marca 2017 o 9:45 v bratislavskom krematóriu.