Fyzika všetkými zmyslami

V dňoch 18. - 20. decembra 2018 sa na Fakulte prírodných vied Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre uskutočnila v už tradičnom vianočnom čase fyzikálna šou, ktorú pripravila Katedra fyziky FPV v spolupráci s občianskym združením VIAC AKO UČENIE. Tento rok navštívilo fyzikálnu šou približne 1000 žiakov z 21 základných a stredných škôl z Nitrianskeho kraja.

Aj tento rok bolo snahou autorov šou ukázať fyziku zaujímavo a netradične. Po minuloročnom úspechu vysvetlenia pojmu zvuk ako jedného zo zmyslov (sluch) sa autori rozhodli pokračovať a tento rok si zvolili za tému oko ako ďalší so zmyslov (zrak).

Experimenty boli koncipované v troch rovinách, ktoré nám ovplyvňujú videnie: svetlo, oko a mozog. Jednotlivé časti boli zostavené tak, aby žiakov nielen zaujali, ale aj niečo naučili. Každá časť obsahovala niekoľko zaujímavých experimentov, ktorých výsledok bol väčšinou pre žiakov veľmi prekvapujúci. Žiaci a študenti sa do mnohých experimentov aj aktívne zapojili.

Cieľom fyzikálnej šou je formou zážitkového učenia pritiahnuť mladých k záujmu o prírodné vedy a najmä o fyziku. Žiaci majú v sebe prirodzený záujem objavovať okolitý svet, chcú zistiť, ako svet funguje a prečo tak funguje. Je preto potrebné tento prirodzený záujem rozvíjať, aby sa v neskoršom období nevytratil. Cieľom bolo, aby žiaci získali iný pohľad na fyziku ako vedu, ktorá sa zaoberá pozorovaním a vysvetľovaním javov, ktoré úzko súvisia aj s naším bežným životom.

Autorka textu: PaedDr. Ľubomíra Valovičová, PhD.
Autor fotografií: Mgr. Omar Al-Shantir

Napísali o nás:

• Reportáž RTVS (Vedecká šou deťom približuje fyziku)
  • Reportáž TV Markíza (Čo vidia oči)
  • Reportáž TASR