15th International Masterclasses 2019

25. marca 2019 sa brány katedry fyziky otvorili pre študentov stredných škôl so záujmom o jadrovú fyziku. Študenti sa zúčastnili medzinárodného podujatia International Masterclasses organizovaného Technickou univerzitou v Drážďanoch a QuarkNetom, v úzkej spolupráci s International Particle Physics Outreach Group (IPPOG). IPPOG je skupina zástupcov členských krajín CERN, ktorí sa venujú popularizácii časticovej fyziky. Cieľom skupiny je priblížiť časticovú fyziku verejnosti.

Každý rok viac ako 13000 stredoškolákov z 52 krajín sveta navštívi jednu z približne 200 univerzít, aby odhalili tajomstvá časticovej fyziky. Prednášky od aktívnych vedcov ponúkajú pohľad na témy a metódy základného výskumu hmoty a sily, čo umožňuje študentom vykonať merania na skutočných dátach z experimentov. Na konci každého dňa, rovnako ako pri medzinárodnom výskume, sa účastníci zúčastnia videokonferencie, aby prediskutovali svoje výsledky.

Podujatia na našej katedre sa zúčastnilo 27 stredoškolákov z 3 nitrianských gymnázií. Dopoludnia si mohli vypočuť prednášky od pozvaných hostí Borisa Tomášika z Univerzity Mateja Bela a Pavla Bartoša z Univerzity Komenského. Prednášky boli venované Štandardnému modelu fyziky elementárnych častíc a Experimentálnym metódam fyziky vysokých energií. Popoludní si účastníci vyskúšali prácu s reálnymi dátami zozbieranými z urýchlovača v CERNe. Spracované a vyhodnotené dáta potom nahrali na server, aby sa pripojili k ďalším účastníkom Masterclasses po celom svete. Tento rok spracovanie a vyhodnotenie dát prebiehalo v novom Jobsovom laboratóriu Katedry informatiky. Na záver podujatia sa všetci zúčastnili videokonferencie priamo s CERNom, kde prediskutovali svoje výsledky spolu s ďalšími stredoškolákmi z Oxfordu, Grenoblu, Marseille a Ríma .

Priebeh Masterclasses si môžete pozrieť v našej fotogalérii.

Plagát podujatia

Program:

Štandardný model fyziky elementárnych častíc, prednáška Boris Tomášik (UMB)

Prestávka

Experimentálne metódy fyziky vysokých energií, prednáška Pavol Bartoš (FMFI UK)

Obed

Rekonštrukcia bozónu Z a Higgsovho bozónu v experimente ATLAS,  praktická časť