Profesorka Shulamith Kreitler hosťovala na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre

Na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre hosťovala profesorka Shulamith Kreitler z Tel-Aviv Univerzity v Izraeli. Počas svojej návštevy predniesla tému, v ktorej patrí k celosvetovo uznávaným odborníkom, Innovation and Creativity (Inovácie a tvorivosť). Súčasťou návštevy bolo aj stretnutie s prorektorkou pre medzinárodné vzťahy PhDr. Martinou Pavlíkovou, PhD.

Pôvodná správa

26. septembra 2019 na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre hosťuje profesorka Shulamith Kreitler z Tel-Aviv Univerzity v Izraeli a predstaví sa v téme, v ktorej patrí k celosvetovo uznávaným odborníkom, konkrétne v téme Inovácie a tvorivosť.

Prednáška sa uskutoční vo štvrtok (26.9.2019) o 11:00 v miestnosti P2.

Na záver týchto seminárov až 15 učiteľov obhájilo svoje práce, v ktorých využili digitálne technológie.

Profesorka Kreitlerová študovala psychológiu na Bar Ilan University v Izraeli, PhD. získala na univerzite v Berne, Švajčiarsko a post doc absolvovala na Yale University, USA. Pôsobila alebo pôsobí ako profesorka psychológie na Harvard University, Princeton University a Yale University v Spojených štátoch, prednášala na mnohých univerzitách, napr. na Vienna University, Rakúsko a univerzite v Buenos Aires, Argentína. Celé svoje profesionálne obdobie pôsobila ako profesor psychológie na Tel-Aviv University v Izraeli.

Ako certifikovaný klinický psychológ a psychológ zdravia pracovala v rôznych klinických prostrediach s rôznymi populáciami, najmä mentálne retardovanými jedincami a mladistvými odsúdenými pre delikvenciu. Založila a viedla Oddelenie psychoonkológie v Sourasky Tel-Aviv Medical Center a od roku 2008 vedie Psychooncology Research Center v Sheba Medical Center v Tel-Hashomer.

K hlavným témam, ktorým sa venuje, patria témy kognitívnej psychológie, hlavne riešenie problému a tvorivosť, ako aj téma medicínskej psychológie, hlavne chronické ochorenia a psychoonkológia. K jej najuznávanejším vedeckým príspevkom patrí (spolu s manželom, profesorom Hansom Kreitlerom) teória kognitívnej orientácie, ktorá pomáha pochopiť, predikovať a meniť správanie v rôznych doménach vrátane interpersonálneho správania, emócií a kognícií. Špeciálnym modelom rozvinutým na základe tejto teórie je kognitívno-orientačný model pohody (wellness), ktorý sa zaoberá hlavnými psychologickými faktormi ovplyvňujúcimi stavy zdravia a choroby. Tento inovatívny prístup sa zameriava na skúmanie interakcií tela a mysle a objasňuje dopad psychologických procesov na fyziologické javy vzťahujúce sa k výskytu a priebehu najmä karcinogénnych ochorení.