Týždeň vedy a techiky na katedre fyziky

Cieľom Týždňa vedy a techniky je zlepšiť vnímanie vedy a techniky v povedomí celej spoločnosti, popularizovať a prezentovať ich, vzbudiť záujem mladých ľudí o štúdium vedeckých a technických disciplín, informovať verejnosť o poznatkoch vedy a techniky a o nutnosti podporovať vedu a techniku, ktoré sú základom hospodárskeho a spoločenského pokroku a pomáhajú riešiť globálne problémy a výzvy.

Výzvy popularizovať vedu sa tento rok chopila aj katedra fyziky. V dňoch 6. a 7. 11. 2019 sme zorganizovali dve prednášky a jeden workshop. Prvá prednáška, s názvom Vesmír a Slnečná sústav bola určená žiakom 1. stupňa základných škôl. Prednášajúcim bol RNDr. Jozef Kováč, PhD., riaditeľ Tekovskej hvezdárne v Leviciach. Žiaci si mali možnosť vypočuť, ako sa merajú vzdialenosti vo vesmíre, aké veľké sú hviezdy, či ktoré planéty patria do našej Slnečnej sústavy.

Ďalšou prednáškou s názvom Energia sme sa pokúsili interaktívnym spôsobom priblížiť svet premeny energie a jej využiteľnosti. Prednášajúcimi boli PaedDr. Ľubomíra Valovičová, PhD. a Mgr. Ján Ondruška, PhD. Táto prednáška bola určená žiakom 2. stupňa ZŠ, kde mali možnosť vidieť, kde sa berie energia na Zemi, ako ju získavame a ako transportujeme na veľké vzdialenosti. Súčasťou prednášky boli aj interaktívne experimenty, kde nechýbal oheň, či plazma.

Poslednou aktivitou z trojlístka bol workshop v termofyzikálnom laboratóriu určený žiakom SŠ. Na workshope mali žiaci možnosť sa zoznámiť so zariadenia v termofyzikálnom laboratóriu. Prakticky si mohli vyskúšať prácu pri výrobe vzoriek, ale tiež aj samostatné merania.

Priebeh jednotlivvých podujatí si môžete priblížiť vo fotogalérii:

Plagáty podujatí