Medzinárodná spolupráca s Chile pokračuje

Pracovníci Katedry fyziky FPV UKF doc. RNDr. Anton Trník, PhD., a prof. RNDr. Igor Medveď, PhD., navštívili Universidad Tecnica Frederico Santa Maria (UTFSM) vo Valparaiso, Chile. Rozvoj medzinárodnej spolupráce katedry fyziky s touto zahraničnou inštitúciou je výsledkom pracovnej návštevy dekana FPV prof. RNDr. Františka Petroviča, PhD., na UTFSM v marci 2019.

Cieľom pracovnej návštevy doc. Trníka a prof. Medveďa bolo prerokovať možnosti vzájomnej spolupráce oboch univerzít. Najskôr sa stretli s riaditeľkou medzinárodných vzťahov Karol Trautmann, s ktorou diskutovali o univerzitnom systéme v Chile, prezentovala im históriu a súčasti univerzity, ako aj štúdium a výskum na univerzite. Následne sa uskutočnili stretnutia na vybraných troch katedrách. Na katedre fyziky rokovali s Dr. Carlosom Garcíom, na katedre stavebníctva rokovali o medzinárodnej spolupráci s Dr. Ramirom Bazáezom a na katedre metalurgie a materiálového výskumu s prof. Claudiom Aguilarom. Počas rokovaní sa obe strany vzájomne oboznámili s jednotlivými katedrami, ich prístrojovým vybavením, oblasťami svojich výskumov a riešili možností spoločných výskumných aktivít. Dohodli sa na konkrétnej spolupráci v oblastiach materiálového výskumu a fyziky. Taktiež sa zhodli na rozvíjaní medzinárodnej spolupráce v rámci projektu Erasmus+ KA107 a na príprave návštevy Dr. Carlosa Garcíu, počas ktorej by na našej univerzite odprezentoval svoje výskumné aktivity pre študentov UKF. Prof. Aguilar prejavil záujem o double degree PhD štúdium.

Ďalšou prednáškou s názvom Energia sme sa pokúsili interaktívnym spôsobom priblížiť svet premeny energie a jej využiteľnosti. Prednášajúcimi boli PaedDr. Ľubomíra Valovičová, PhD. a Mgr. Ján Ondruška, PhD. Táto prednáška bola určená žiakom 2. stupňa ZŠ, kde mali možnosť vidieť, kde sa berie energia na Zemi, ako ju získavame a ako transportujeme na veľké vzdialenosti. Súčasťou prednášky boli aj interaktívne experimenty, kde nechýbal oheň, či plazma.

V rámci rozvíjajúcej sa medzinárodnej spolupráce medzi FPV a UTFSM na jar 2020 príde doktorand z Chile na 2 mesačný výskumný pobyt na katedru fyziky, kde využije prístrojové vybavenie a skúsenosti zamestnancov termofyzikálneho laboratória, aby pomocou metód termických analýz skúmal vybrané kovové vzorky.

fotogaléria

autor fotogarfií a textu: Anton Trník