Fyzika všetkými zmyslami

V dňoch 16. - 18. decembra 2019 sa na Fakulte prírodných vied Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre uskutočnila v už tradičnom vianočnom čase fyzikálna šou, ktorú pripravila Katedra fyziky FPV v spolupráci s občianskym združením VIAC AKO UČENIE. Tento rok navštívilo fyzikálnu šou približne 1000 žiakov z 21 základných a stredných škôl z Nitrianskeho kraja.

Aj tento rok bolo snahou autorov šou ukázať fyziku zaujímavo a netradične. Podobne ako po minulé roky, kde autori úspešne prezentovali zmysly sluch a zrak sa autori rozhodli pokračovať a tento rok si zvolili za tému ďalší so zmyslov, hmat.

Zaujímavosťou tohtoročnej SHOW bolo, že niektoré experimenty si mohli účastníci vyskúšať na vlastnej koži.

Cieľom fyzikálnej šou je formou zážitkového učenia pritiahnuť mladých k záujmu o prírodné vedy a najmä o fyziku. Žiaci majú v sebe prirodzený záujem objavovať okolitý svet, chcú zistiť, ako svet funguje a prečo tak funguje. Je preto potrebné tento prirodzený záujem rozvíjať, aby sa v neskoršom období nevytratil. Cieľom bolo, aby žiaci získali iný pohľad na fyziku ako vedu, ktorá sa zaoberá pozorovaním a vysvetľovaním javov, ktoré úzko súvisia aj s naším bežným životom.

Autori textu: Ľubomíra Valovičová, Ján Ondruška
Autor fotografií: Omar Al-Shantir