19th International Masterclasses 2023

Každý rok viac ako 13000 stredoškolákov z 52 krajín sveta navštívi jednu z približne 200 univerzít, aby odhalili tajomstvá časticovej fyziky. Prednášky od aktívnych vedcov ponúkajú pohľad na témy a metódy základného výskumu hmoty a sily, čo umožňuje študentom vykonať merania na skutočných dátach z experimentov. Na konci každého dňa, rovnako ako pri medzinárodnom výskume, sa účastníci zúčastnia videokonferencie, aby prediskutovali svoje výsledky.

International Masterclasses sú organizované Technickou univerzitou v Drážďanoch a QuarkNetom, v úzkej spolupráci s International Particle Physics Outreach Group (IPPOG). IPPOG je skupina zástupcov členských krajín CERN, ktorí sa venujú popularizácii časticovej fyziky. Cieľom skupiny je priblížiť časticovú fyziku verejnosti.

Katedra fyziky Fakulty prírodných vied a infromatiky Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre v spolupráci s Katedrou fyziky FPV UMB v Banskej Bystrici a Katedrou jadrovej fyziky a biofyziky FMFI UK v Bratislave a občianskym združením VIAC AKO UČENIE, organizujú medzinárodné podujatie pre mladých nadšencov časticovej fyziky – Masterclasses.

Masterclasses sa uskutoční 1. marca 2023. Do podujatia sa môže zapojiť 40 žiakov stredných škôl a gymnázií. Prihlasovať sa môžete na adrese lvalovicova@ukf.sk.

Program:

Elementárne častice a ich interakcie
prednáška Boris Tomášik

Prestávka