Prednáška Martina Štubňu

Jedným z problémov vyučovania fyziky je to, že obsah matematiky a matematické zručnosti žiakov nekorešpondujú s potrebami fyziky. Pri odvodení fyzikálnych vzťahov, učiteľ fyziky často potrebuje využiť matematiku, ktorú žiaci ešte neprebrali, alebo ani preberať nebudú. Príkladom je riešenie kvadratickej rovnice, alebo postupy matematickej analýzy, ako derivácia, či integrácia.

Tieto a mnohé ďaľšie dôvody boli hnacím motorom pre vznik prednášky "Zavádzanie fyzikálnych pojmov bez matematického základu", ktorú si pre nás a našich študentov pripravil Martin Štubňa, v sučasnosti pôsobiaci na Evanielickom gymnáziu v Martine.

Prednáška sa uskutočnila 16. novembra 2023 a jej cieľom bolo ukázať, ako sa v praxi učitelia môžu popasovať s vyššie načrtnutým problémom. V rámci prednášky bolo ukázané využitie numerickej metódy, na riešenie úlohy, kde je nutné poznať spôsob riešenia kvadratickej rovnice. Tiež bolo prezentované, ako sa môže využiť graf pri odvádzaní vzorcov pre dráhu prejdenú pri rovnomerne zrýchlenom pohybe. V prípade hľadania dotyčnice ku grafu funkcie bola využitá metóda zrkadla, ale tiež softvér Coach7. Ďalšou metódou, ktorá vie byť učiteľom nápomocná je rozmerová analýza. Ukazuje sa, že jej použitie pri hľadaní rovnice okamžitej rýchlosti a zrýchlenia pri periodických pohyboch plní dôležitú úlohu pri osvojovaní si vzťahov.

V závere prednášky bolo predstavené modelovacie prostredie softvéru Coach7 a ako modely s jednoduchými rovnicami, využiť na modelovanie komplexnejších javov. V tomto prípade to bol model pružinového oscilátora, zostavený pomocou rovníc pre silu pružiny a druhého Newtonovho zákona.