20th International Masterclasses 2024

Katedra fyziky Fakulty prírodných vied a infromatiky Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre v spolupráci s Katedrou fyziky FPV UMB v Banskej Bystrici a Katedrou jadrovej fyziky a biofyziky FMFI UK v Bratislave a občianskym združením VIAC AKO UČENIE, organizujú medzinárodné podujatie pre mladých nadšencov časticovej fyziky – Masterclasses.

Masterclasses sa uskutoční 21. februára 2024. Do podujatia sa môže zapojiť 40 žiakov stredných škôl a gymnázií. Prihlasovať sa môžete na adrese lvalovicova@ukf.sk.

Program:

Stopy elektroslabých interakcií a štandardného modelu
prednáška Peter Maták
teoretická časť

Prestávka

Experimentálne metódy fyziky vysokých energií
prednáška Michal Mereš
teoretická časť

Obed

Rekonštrukcia bozónu Z a Higgsovho bozónu v experimente ATLAS
praktická časť

Diskusia výsledkov

Prestávka

Videokonferencia

Ukončenie International Masterclasses 2024

Každý rok viac ako 13000 stredoškolákov z 60 krajín sveta navštívi jednu z približne 225 univerzít alebo výskumných centier, aby odhalili tajomstvá časticovej fyziky. Prednášky od aktívnych vedcov ponúkajú pohľad na témy a metódy základného výskumu hmoty a sily, čo umožňuje študentom vykonať merania na skutočných dátach z experimentov. Na konci každého dňa, rovnako ako pri medzinárodnom výskume, sa účastníci zúčastnia videokonferencie, aby prediskutovali svoje výsledky.

International Masterclasses sú organizované Technickou univerzitou v Drážďanoch a QuarkNetom, v úzkej spolupráci s International Particle Physics Outreach Group (IPPOG). IPPOG je skupina zástupcov členských krajín CERN, ktorí sa venujú popularizácii časticovej fyziky. Cieľom skupiny je priblížiť časticovú fyziku verejnosti.